News RSS

1.Perse qente fshehin ushqimin?(buke , kocka etj.) Behet fjale per nje sjellje instiktive: ujqerit gjuajne pre te medha dhe per kete arsye shpesh nuk arrijne ta konsumojne te gjithen, pjesen e mbetur e fshehin ose e groposin per ta rekuperuar me pas ne nje moment te dyte. Qenushet tane ,edhe pse nuk kane aspak nevoje ta bejne kete duke pasur ne dispozicion gjithe ushqimin qe deshirojne ,e bejne kete veprim gjithsesi te shtyre nga instikti.   2.Perse para se te fleje qeni rrotullohet rreth vetes? Kjo sjellje është e trashëguar nga paraardhësi i tij i egër, ujku. Para se te...

Lexo më shumë

Daniel "rosaku mbeshtetës emocional" është një "shpikje" e madhe, si në botën shtazore ashtu edhe në atë njerëzore. Fama e tij e 15 minutëshe filloi kur ai u vu re në një fluturim në SH.B.A. - nga Charlotte në Asheville, Karolina Veriore - duke u tundur dhe duke kërcyer në avion, i përgjumur, i veshur me këpucë të kuqe elegante. Thuhet se ai ndihmon pronaren e tij 37-vjeçare, Carla Fitzgerald, në betejën me çrregullimin e stresit post traumatik (PTSD) që ajo ka pasur që nga një aksident në 2013. Përdorimi i "kafshëve mbështetëse emocionale" është bërë një biznes i madh...

Lexo më shumë

Qentë janë të veçantë! Cdo person që ka qen e di kete gje dhe shumica e tyre e ndjejnë që qeni i tyre kupton çdo fjalë që ata thonë dhe çdo lëvizje që bëjnë. Hulumtimet gjatë dy dekadave të fundit tregojnë se qentë me të vërtetë mund ta kuptojnë komunikimin njerëzor si asnjë specie tjetër nuk mundet. Por një studim i ri konfirmon që nëse doni të stërviteni qenushin tuaj të ri, duhet t'i flisni atij në një mënyrë të caktuar për të rritur shanset që ai të ndjekë ato që jeni duke thënë. Tashmë ekzistojnë mjaft prova kerkimore që...

Lexo më shumë

Qentë dhe macet janë kanakarët më të shpeshtë shtëpiakë dhe i takojmë më së shumti në ambientin tonë. Për to dimë vërtet shumë. Megjithëse i njohim aq mirë, këta kanakarë thjesht nuk pushojnë të na befasojnë dhe gjithmonë ekziston diçka e re që akoma mund të zbulojmë. 1. Fakt: Puthjet e qenit mund t’ju sëmurin Goja e qenve është e mbushur me baktere, ku më kryesorja është salmonela. Këto organizma futen në gojën e një qeni nga ngrënia e ushqimeve të prishura ose kur ai e përdor gjuhën si letër higjienike. Nëpërmjet puthjeve këto mikrobe kalojnë nga qeni tek njeriu,...

Lexo më shumë

Ju vjen keq kur qeni juaj ju shikon me ato sytë e bukur në momentin që hani, ndaj nuk rrezikoni dot dhe e ndani ushqimin tuaj menjëhëre?? Mos e bëni më këtë gabim në vazhdim, pasi do t’i kushtojë jetën qenit dhe kjo do t’ju mërzisë më shumë se sa thjesht momenti i mos ndarjes së ushqimit. * Rrushi: Duken të padëmshme sepse janë fruta në fund të fundit por mund te jetë alergjike për qentë. Nqs veterineri nuk e di arsyen e vërtetë të kësaj alergjie nuk do të mund ta shpëtojë atë. * Avokado: Jo çdo gjë që...

Lexo më shumë